ضوابط جدید واردات گندم ابلاغ شد

به گزارش جهان به نقل از میزان، سازمان توسعه و تجارت طی بخش نامه‌ای که بر اساس نامه وزیر کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشته شده، ضوابط جدید برای ثبت سفارش و واردات گندم را به گمرک کشور اعلام کرد.
 
در این بخشنامه با اشاره عدم نیاز به واردات گندم در سال آینده، با توجه به شرایط تولید در داخل و واردات گندم تاکنون، خواسته شده تا از ثبت سفارش جدید برای واردات این محصول از امروز خودداری شود.
 
در این ابلاغ همچنین ضمن اشاره به این که در صورتی که واحدها تمایل برای واردات گندم دروم داشته باشند، باید آن را از طریق ارز آزاد انجام دهد، اعلام شده واحدهایی که نیاز به گندم دروم دارند می‌توانند بر اساس آنچه شورای اقتصاد مشخص می‌کند، محصول مد نظر خود را از شرکت بازرگانی دولتی ایران تامین کنند.
 
واردات گندم به شرط صادرات
 
در ادامه نیز شرایط خاصی برای واردات گندم توسط کارخانجات آرد اعلام شده که بر اساس آن شرط اصلی صادرات است؛ به گونه‌ای که اعلام شده که یا در قالب ورود موقت معادل آرد صادر شده مجاز به واردات گندم هستند یا دولت باید مابه‌التفاوت خرید گندم داخل و خارج این کارخانجات صادر کننده را با تصویب شورای اقتصاد تقبل کند.
 
در پایان این بخشنامه نیز اعلام شده که کلیه ثبت سفارش کالاهای اساسی شامل گندم، شکر خام و روغن خام، باید در محدوده های زمانی سه ماهه انجام شود و حداکثر زمان قابل تمدید آن یک ماه باشد.
 

اس ام اس

مدرسه