جخهانگیری:نظام‌بانکی به رسالتش عمل کند

به گزارش جهان به نقل از فارس، اسحاق جهانگیری ظهر امروز در جلسه مشترک شورای برنامه‌ریزی و ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان با تبریک عید نوروز اظهار داشت: در سال 93 تصور ما این بود اهداف مهمی که در آغاز به کار دولت تدبیر و امید مطرح کرده بودیم در بخش بین‌المللی و در بخش داخلی دسترسی پیدا خواهیم کرد.

وی بیان داشت: افزایش رشد اقتصادی و رونق اقتصادی را در سال 93 پیش‌بینی و برنامه‌های مشخصی را برای اهداف خود تدوین کرده بودیم.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: در روزهای‌ پایانی سال گذشته و در انتخابات مجلس شورای اسلامی صحنه زیبایی از مشارکت مردم به نمایش گذاشته شد و فرصت و سرمایه جدیدی به سرمایه‌های کشور افزوده شد.

جهانگیری ابراز داشت: زمانی که مردم حرف خود را می‌زنند و آنچه می‌خواهند را عملیاتی می‌کنند و این، فرصتی برای مدیریت کشور است تا از این سرمایه اجتماعی برای رفع مشکلات کشور استفاده شود.

وی تصریح کرد: سرمایه اجتماعی با هیچ یک از سرمایه‌ها قابل مقایسه نیست، زیرا زاینده است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: شاهد شرکت معنادار مردم در انتخابات 92 بودیم در حالی که شاخص‌های اقتصادی متلاطم بود، اما زمانی که مردم احساس کردند دولتی که می‌خواستند سر کار آورند شاخص‌های اقتصادی رشد مثبتی به خود گرفت.

جهانگیری افزود: انتخابات 94 خون جدیدی به سرمایه اجتماعی، امید و اعتماد مردم تزریق کرد و فرصتی به مدیران داد تا کارهای بزرگتری برای آینده کشور انجام دهند.

وی همچنین با تبریک به منتخبان مردم استان کرمان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امیدواریم نمایندگان کرمان بتوانند گام‌های موثری برای استان کرمان به عنوان یکی از استان‌های پیشرو بردارند.

معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: در سال 94 در زمینه خارجی با وجود همه دشمنی‌ها و مخالفت‌هایی که به ویژه از سوی رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای منطقه وجود داشت برای اینکه برجام به نتیجه نرسد، اما برجام را به موفقیت رساندیم و اهدافی حاصل شد که برای آن ترسیم کرده بودیم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: از دستاوردهای هسته‌ای ملت ایران حفاظت کردیم و آن را به اثبات رساندیم، ما به دلیل اینکه شورای امنیت، ایران را از حقوق هسته‌ای محروم کرده بود این را مطرح کردیم که در قطعنامه تاکید و حقوق هسته‌ای ایران به رسمیت شناخته شود.

وی عنوان کرد: لغو تحریم‌ها اعلام شده است، اما طبیعی است کشورهای قدرتمند دنیا به ویژه آمریکایی‌ها هیچ وقت دل صافی با ما پیدا نمی‌کنند، زیرا ما هم قرار نیست از اصول خود کوتاه بیاییم.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: همه دنیا در برابر توافق هسته‌ای روی خوش نشان داده و از آن استقبال کرده است و ما یکی از پیچیده‌ترین مسائل بین‌المللی را با مذاکره رفع کردیم.

جهانگیری ادامه داد: با تدبیر، هوشیاری و مقاومت به سمتی رویم که همه تحریم‌ها لغو شود و از دستاوردهای آن استفاده کنیم.

وی ابراز داشت: فکر نمی‌کردیم قیمت نفت تا این حد کاهش پیدا کند و افت درآمد نفتی بر روی بقیه درآمدها اثر گذاشت و اقتصاد کشور در سال 94 رشد نداشت و با دشواری‌هایی مواجه شدیم.

جهانگیری یادآور شد: کارشناسان زبده اقتصادی اذعان دارند، هیچ سالی در کشور حتی در دوران جنگ از نظر اقتصادی به اندازه سال گذشته سخت نبوده است.

وی تصریح کرد: اگر مردم به دولت و مدیران خود اعتماد نداشتند و به سمت بازار برای خرید ارز هجوم می‌آوردند، مانند چند سال قبل قیمت ارز افزایش زیادی می‌یافت.

این مسئول با اشاره به اینکه نرخ تورم روند کاهشی دارد و به کمتر از 9 درصد رسیده است، ابراز داشت: سال 95 سال مهمی است و سرمایه‌های جدید از جمله سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در اختیار ماست.

جهانگیری با تاکید بر اینکه از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نباید برداشت‌های شخصی، فردی و دستگاهی شود، بیان داشت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مجموعه سیاست‌هایی برای اداره اقتصاد کشور است.

وی اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی به این معناست که اقتصاد کشور در برابر اقتصادهای دنیا و تحریم‌ها مقاوم شود و همه مجموعه‌ها و ارکان نظام مخاطب اقتصاد مقاومتی هستند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ستاد اقتصاد مقاومتی تشکیل شده است و باید فعالیت‌ها را رصد کند، افزود: از ابتدای سال جاری دنبال گزارش‌گیری می‌رویم تا بگوییم کدام دستگاه در اقتصاد مقاومتی خوب عمل کرده و کدام دستگاه در این زمینه بد عمل کرده است.

جهانگیری با بیان اینکه مدیری که در اقتصاد مقاومتی خوب عمل نکند، می‌تواند برکنار شود، از اهدای نشان به مدیرانی خبر داد که در اقتصاد مقاومتی خوب عمل کرده‌اند.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: صحنه رقابت استان‌ها، عمل به اقتصاد مقاومتی است و استان‌ها باید در این زمینه با هم رقابت کنند.

وی با بیان اینکه اصلاحات ساختاری اقتصاد کشور را در سال جاری دنبال می‌کنیم، ادامه داد: برای تک نرخی کردن ارز اقدام می‌کنیم و می‌خواهیم رونق اقتصادی را به کشور برگردانیم.

جهانگیری ابراز داشت: ایجاد اشتغال باید هدف اصلی در سال جاری باشد و مدیری موفق‌تر است که توانسته شغل بیشتری را با همکاری بخش خصوصی ایجاد کند و باید موانع تولید را از پیش روی تولید برداریم.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری  سرمایه‌های خارجی به سمت ایران می‌آید، عنوان کرد: مهمترین پیام مذاکرات کشورهای خارجی با ایران این است که غربی‌ها و کشورهای شرقی به ایران به عنوان کانون مهم توسعه فکر می‌کنند و ایران می‌تواند، اقتصاد دنیا را با حرکت خود به حرکت وا دارد.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: ایران در شرایط کنونی مهمترین کانونی است که می‌تواند با مزیت‌ها، نیروهای جوان، منابع طبیعی و بازار بزرگ خود توسعه پیدا کند و اقتصاد دنیا را هم تکان دهد.

جهانگیری با اشاره به اینکه سرمایه‌های خارجی یکی از راهکارها برای رشد سرمایه‌گذاری در ایران است، تاکید کرد: نظام بانکی باید به رسالت خود عمل کند در غیر این صورت ممکن است کم بیاورد و نتواند آن طور که نیاز هست، حمایت کند.

وی اظهار داشت: بافت قدیم کرمان باید بازسازی شود و بخش خصوصی در این منطقه برای سرمایه‌گذاری حضور پیدا کند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین از عملکرد استاندار و مدیران استان کرمان ابراز رضایت کرد و بیان داشت: ان‌شاء‌الله کارهای بیشتری از سوی استاندار و مدیران استانی برای کرمان انجام شود.

وبلاگ اطلاعات

صبحانه